Супутниковий інтернет в Україні
На жаль, на сторінці немає елементів для відображення. Будь ласка, зайдіть пізніше!
Супутниковий інтернет — спосіб забезпечення доступу до Інтернету з використанням технологій супутникового зв'язку. Супутниковий інтернет здійснює прийом та передачу даних через супутники, що знаходяться в космосі на навколоземній орбіті. Цей спосіб дозволяє досягати великих швидкостей при передачі та відправці інформації, але він є досить дорогим і вимагає отримання дозволу на обладнання (втім, останнє провайдер часто бере на себе). Одним із операторів супутникового інтернету в усьому світі є компанія Starlink, яка входить до складу американської корпорації SpaceX.
Starlink – це угруповання супутникового інтернету, кероване SpaceX, що забезпечує покриття супутниковим доступом в Інтернет у 40 країнах (у майбутньому планується глобальне покриття інтернетом усієї земної кулі). Він також націлений на глобальний мобільний зв'язок після 2023 року. На 2022 рік SpaceX є найбільшим супутниковим оператором у світі.
Станом на вересень 2022 року Starlink складається з більш ніж 3000 серійних малих низькоорбітальних супутників із призначеними наземними приймачами. Усього планується розгорнути близько 12 000 супутників з можливим подальшим збільшенням до 42 000. Starlink забезпечує доступ в інтернет більш ніж 500 000 передплатників станом на червень 2022 року.
Система Starlink дозволяє отримувати доступ до глобальної мережі інтернет де б ви не знаходилися. Насамперед це важкодоступні місця гірських систем, а також місця, де прокладання кабельних оптоволоконних систем доступу в мережу не можливе технічно або не доцільно економічно, а мережі мобільних операторів мобільного зв'язку не забезпечують високі швидкості обміну даними. Starlink забезпечує супутникове підключення до Інтернету в районах планети, що недостатньо обслуговуються, а також надає послуги за конкурентоспроможними цінами в більш урбанізованих районах (у сільській місцевості, в польових умовах, а також в умовах великих і малих міст).
Для підключення до системи Starlink необхідно придбати комплект обладнання, що складається з супутникової антени, розробленої на основі фазованих антенних решіток, прийомопередаючого маршрутизатора та в залежності від потреб користувача набору аксесуарів для комутації з домашніми приладами. Термінали можуть бути встановлені будь-де, аби вони могли бачити небо. Термінал Starlink оснащений двигунами для автоматичного регулювання оптимального кута огляду антени.
Компанія вже отримала ліцензію оператора Starlink в Україні, але про плани та перспективи розвитку в нашій країні поки що інформації не багато. З початком бойових дій в Україні Starlink у прискореному порядку навесні 2022 року відкрила доступ до користування супутниковим інтернетом на території нашої країни. Для того, щоб стати абонентом Старлінк, крім покупки обладнання, потрібно завести аккаунт у системі та сплатити абонплату. На початку вона становила еквівалент 100 USD на місяць, але в серпні 2022 року була знижена до 60 USD. У середньому швидкість завантаження даних (Download) в Україні становить від 100 до 200 Мбіт/сек, швидкість відправлення даних (Upload) – 20-50 Мбіт/сек. Налаштування системи не складне і може виконуватися навіть не досвідченим користувачем. Виконується за допомогою мобільного додатка для Android та iOS. Основною вимогою є встановлення приймальної антени на відкритому просторі, щоб вона могла обертатися і при цьому вільно "бачити небо".
Головним конкурентом Starlink в Україні є компанія "Датагруп". Вона пропонує супутниковий інтернет за 1600 грн на місяць (станом на середину 2022 р). За підключення потрібно сплатити 2000 грн. Щоправда, швидкість помітно нижче: 20 Мбіт/с на скачування та 5 Мбіт/с на відправлення даних.